Безспорно е, че пресните сурови плодове и зеленчуци са суперхрани с най-високо хранително и енергийно съдържание и трябва задължително да присъстват в дневното ни меню. Те са богати на витамини, минерали, антиоксиданти, фибри, и в същото време са свежи, вкусни и нискокалорични. Именно те ни дават много сила и жизненост.
Сред летните природни дарове има такива, които просто са създадени да ни помогнат по-лесно да се отървем от излишните натрупани килограми. Това са така наречените храни с „отрицателни калории”, за преработка и усвояване на които, организмът изразходва повече енергия, отколкото получава от тях.
През лятото можете да разнообразите менюто си с най-различни студени супи, свежи и вкусни салати, зеленчуци на пара и на скара, зеленчукови шишчета, плодови десерти и много други.
Следващите 10 достъпни суперхрани, дарове на природата, трябва задължително да присъстват в менюто на всеки, който иска да поддържа добра фигура и здраво тяло.
1. Моркови
Морковите съдържат фибри и бета-каротин, антиоксидант, който предпазва клетките на кожата от вредното въздействие на свободните радикали и действа като щит срещу окисления и запушващ артериите „лош” холестерол. Знаете ли, че сготвените моркови имат двойно повече антиоксиданти от суровите, защото топлината разрушава твърдите им обвивки и организмът извлича това, което се намира в тях.
Морковите зареждат тялото с енергия. Интересно е, в някои Европейски страни морковът – е плод, а не зеленчук. Това е така, тъй като португалците правят много вкусен конфитюр от моркови и го изнасят за Европа. А според Европейското законодателство, конфитюрите и мармаладите могат да се правят само от плодове. Ето защо, морковите са и – плод!
2. Краставици
Краставиците на 95% се състоят от вода. Те са ценни с наличието си на фибри и витамин С. Отличен хранителен продукт с минимум калории. Освен това, съдържащи се в краставицата фитохимикали спомогат за стягане на колагена на кожата, подобряват, избелват и изглаждат външният й слой.
3. Домати
Уникални хранителни вещества – ликопен, фибри, калий, витамин С. Един средноголям домат (около 65 г) – 15 ккал. Те са особено хранителни, независимо дали са пресни, сварени на сос или сушени. Интересен факт е, че доматите, които са варени около 30 минути (например за сос, пюре или салца), имат значително по-високо съдържание на ликопен (много силен антиоксидант с антиканцерогенно действие) от суровите.
4. Диня
Динята е – един от лидерите по съдържание на ликопен. Динята, подобно на краставиците съдържа 92% вода. С ниско съдържание на въглехидрати, минимум калории – средноголям резен (около 200 г) – 62 ккал, но с много витамини и минерали. Няколко парчета диня съдържат половината от дневната доза за витамин С. Ефективно утолява жаждата и притъпява чуството за глад.
За да проверите динята за нитратно съдържание, просто потопете парче диня в чаша вода – при наличие на нитрати – водата ще се оцвети в червено или розово, ако водата остане чиста – съответно и динята е „чиста”.
5. Тиквички
Тиквичките са сред най-популярните диетични храни, тъй като съдържат около 2о ккал на 100 г. Хранителната стойност на този зеленчук е близо до тази на краставицата и зелената салата. Съдържат малко калории, но много вода и фибри, които успешно притъпяват чувството за глад. Съдържат ефективни компоненти, необходими за правилното хранене на човека. Съотношението на калий и натрий е 150: 1, което влияе благоприятно върху водния баланс на организма и му помага да изхвърли излишната вода и токсините от организма.
6. Чушки
Всички видове чушки – са отличен източник на витамини A, B, C и каротин. Особено добър за отслабването е – лютия червен пипер. Този сорт съдържа алкалоид капсаицин, който добавя острота на пипера. Проучванията показват, че хората, които консумират лют червен пипер с храната, имат по-малък апетит, консумират по-малко храна, пият повече течности, което води до по-малък прием на калории през целия ден. Лютивият червен пипер също така ускорява метаболизма, подпомагайки изгарянето на излишните мазнини.
7. Грозде
Съдържа захар, целулоза, органична киселина, аскорбинова киселина, витамин В, пектин, микроелементи, ензими. Гроздовата захар е източник на животинска скорбяла, наричана още гликоген, който се отлага в мускулите и служи за енергиен резерв на организъма. Освен това, гроздето е чудесен източник на калий и антиоксиданти, които ни помагат да останем по-дълго време млади.
8. Ягоди
Ягодите са едни от най-нискокалоричните плодове и шампион по съдържание на антиоксиданти. В 100 г ягоди има 27 ккал. Плодовете съдържат органични киселини, дъбилни вещества, фенолови съединения и други. Богати на витамин С, В3, В9 и РР и на минералните вещества – желязо, кобалт, манган, мед, флуор и други. Ягодите нормализират нарушената обмяна на веществата, помагат при сърдечно-съдови болести, при болести на бъбреците, стомашно-чревния тракт и други.
9. Червено цвекло
Червеното цвекло действа като диуретик, подобрява храносмилането и обмяната на веществата. То е богато на витамини, калий и антиоксиданти. Пречиства бъбреците, кръвта черния дроб. Червеното цвекло съдържа влакна (фибри), които играят важна роля в борбата срещу мазнини, умора и депресия. Кореноплодният зеленчук има противостареещи свойства, дължащи се на фолиевата киселина, която допринася за регенерирането на клетки и създаването на нови такива.
10. Вишни
Пречистват организма от токсини, подобряват храносмилането. Съдържат много вода и фибри. Имат противовъзпалителен ефект, подтискат апетита за сладко, спомагат за отслабването. Благодарение на антиоксидантите, редовна им консумация подобрява съня, укрепва организма, регулира теглото и подобрява метаболизма.
Включвайки тези природни дарове във вашата диета, освен че ще разнообразите ежедневното си меню, значително ще подобрите физическата си форма и ще си осигурите чудесно здраве.
Вашият коментар