Всеки знае, че рибата е източник на здраве и дълголетие. Но може би не всеки знае, че една от най-ценните риби е имено скумрията, чието месо биха могли да използват в основата на еликсир на младостта и дълголетието, ако такъв съществуваше.
Тъй като в скумрията има почти всичко, от което се нуждае човешкото тяло за един активен живот, днес ще й отдадем заслуженото внимание.
Хранителна стойност на скумрията:
Стойност | Количество на 100 грама |
Калоричност, скумрия | 191 ккал |
Мазнини | 13,2 г |
Белтъчини | 18 г |
Вода | 67,5 г |
Наситени мастни киселини | 4,2 г |
Въглехидрати | 0 г |
Витамини | А, В1, B2, B5, B6, B9, В12, C, D, Е, H, K, PP |
Минерали | Калий (280 мг.), Калций (40 мг.), Магнезий (50 мг.), Натрий (100 мг.), Фосфор (280 мг.), Холестерол (70 мг.), Желязо (1,7 мг.). |
Веществата, съдържащи се в състава на месото от скумрия, засищат не само човешкия стомах, но и цялото тяло. Благодарение на витамините, аминокиселините и минералите, в организма се синтезират жизненоважните протеини, укрепващи костите и ставите и нормализиращи много важни процеси, като метаболизма на мазнините и други. Ненаситените мастни киселини в скумрията изпълняват антиоксидантна функция в организма. Те предпазват клетките от „инвазия“ на свободни радикали, като по този начин, предотвратяват появата на много заболявания, включително и онкологични такива.
Огромното количество фосфор, съдържащ се в месото на скумрията, е отличен „катализатор“ за най-различни химични реакции в клетките. Образуването на хемоглобин, унищожаване на склеротични плаки в кръвоносните съдове, производство на ензими, укрепване на нервната и имунната системи, регулиране на нивата на кръвната захар, подобряване на зрението и паметта, укрепване растежа на косата и подобряване на състоянието на кожата на лицето и тялото – всичко това е за сметка на скумрията.
Теоретично можете да поддържате здравето на тялото си само от консумация на скумрия. Тя дори влияе върху нашето настроение (веществата, които се съдържат в месото й, участват във формирането на хормоналния фон на човека). Ако пък рибата не е сред любимите ви храни, добре е да помислите за набавянето на омега-3 мастни киселини от други източници, като ленено семе, спанак, пшеничен зародиш или чрез капсули рибено масло.
За да запазите максимално количество полезни вещества, както и ценните омега-3 мастни киселини, препоръчително е рибата да се приготвя на пара, в уред за бавно готвене или запечена във фолио на ниска температура, около 110-120 градуса.
Според статистиката българите консумират твърде малко – само по една трета от стандартната порция мазна риба годишно.
Днес е по-лесно от всякога да добавите към менюто си здравословната за сърцето ви морска храна. Предлагам ви една изключително лесна и много вкусна рецепта, която си заслужава да опитате – скумрия със зеленчуци във фолио. Комбинацията от подбрани зеленчуци и подправки, чиито аромати ще проникнат в рибата, и малка чаша бяло вино, придават на това ястие неповторим вкус.
Скумрия със зеленчуци и билки на фурна
Необходими продукти за 2 порции:
- 2 пресни или замразени скумрии
- 1-2 лимона
- 2-3 скилиди чесън
- 2 средни домата
- 1-2 моркова
- 1 глава кромид лук
- 1-2 стръка пресен магданоз
- 1-2 стръка пресен лук
- 1 стрък пресен розмарин
- 2-3 с.л. зехтин
- щипка мащерка, морска сол и черен пипер на вкус
Време за приготвяне: 15-20 минути
Топлинна обработка: 50 минути на 120°С
Начин на приготвяне:
Почистете добре скумриите отвътре, като задължително премахнете заседналата кръв от коремната кухина, за да не горчи. За да не се пързаля рибата при чистене, ръцете се посипват със сол. Ако пък рибата ви е замразена, можете да я размразите на стайна температура в съд с малко прясно мляко, за да стане по-крехка и с приятен аромат. Направете дълбок разрез по цялата дължина на коремната кухина и премахнете главната кост. Задължително трябва да се премахнат и хрилете, тъй като освен, че ще влошат вкуса на ястието, могат да предизвикат отравяне. За да премахнете неприятната миризма, рибата се потапя в съд с оцет, в който са добавени няколко дафинови листа и зърна черен пипер.
За маринатата: В купа смесете 2 с.л зехтин, счукана скилида чесън и сок от половин лимон. Поръсете скумрията с морска сол, мащерка и черен пипер, поставете розмарина в коремната й кухина. Полейте я с маринатата, покрийте с домакинско фолио и оставете в хладилника за около час. Междувременно нарежете лука, лимона и доматите на шайби, а морковите на ивици. Наситнете пресния лук и скилидите чесън. Подгответе два листа алуминиево фолио. Намажете ги леко със зехтин. Отгоре поставете рибата с коремната кухина нагоре, като предварително премахнете розмарина. Сложете първо шайбите лук, последвани от лимона, ивиците морков и завършвайки с доматите. Поръсете обилно с накълцания пресен лук и скилидите чесън. Полейте рибата със сока от останалата марината и малко зехтин, след което я запечатайте добре с алуминиевото фолио, така че краищата на фолиото да останат отгоре. Така соковете няма да изтекат в тавата, а ще останат в рибата. Поставете я в подходяща тава и печете в загрята фурна на 120 С около 50 минути. Можете да сервирате скумрията директно с алуминиевото фолио или без него, както направих аз. Поднесете ястието с резенчета лимон и обилно поръсен пресен магданоз.
Бон апети!
Автор: Марианна Калинкова
Източници:оици:
- Книга „30 минути на ден за здраво сърце”, Рийдерс Дайджест, Здравни Съвети
- Частитен превод от руски кулинарен интернет проект „Iamcook”, http://www.iamcook.ru/products/skumbria
Вашият коментар