Полезни ли са ядките и може ли шоколадът да е здравословна храна?
Знаем, че ядките са източник на енергия и хранителни вещества, от които нашето тяло се нуждае. Обаче винаги ли ядките са полезни за нашето здраве? Нека видим какво казват експертите по този въпрос.
- Ядки ни помогат да отслабнем
Това е частично вярно. Ядките са калорични (700 калории на 100 грама), така че в големи количества, те по-скоро биха ви навредили от колкото да ви помогнат да редуцирате или да задържите теглото, добавяйки допълнителни калории. Предимството от консумация на ядки е факта, че те засищат глада за дълъг период от време. Препоръчителната дневна консумация е една шепа, между 30-60 грама (30 г са около 7 ореха).
- Ядките трудно се усвояват от организма
Това е така, тъй като те съдържат големи количества мазнини. Поради това, ядките (отново говорим за големи количества), не са препоръчителни за хора с ензимна недостатъчност и други заболявания на стомашно-чревния тракт.
- Ядките са богати на протеини и отличен заместител на месото
В 100 г ядки се съдържа 15-20 г протеин. Те са задължителна част от менюто на всички активно спортуващи, както и предпочитана съставка за много видове диети и донякъде основа в храненето на суровоядци и вегани.
- Ядките съдържат много витамини, минерали и микроелементи
Ядките са изключително богати на влакнини, а мазнините в тях са ненаситени, предимно омега-3 мастни киселини (около 75%), които, както знаем, повишават мозъчната дейност и значително подобряват концентрацията. През последните години при многобройни проучвания, включването на ядки в менюто се свързва с по-добро сърдечно здраве и с нормализирането на холестерола и борбата със стреса.
Ядките са богати на калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, цинк, манган и други. Също така съдържат витамини С и Е , тиамин (В1 ), рибофлавин ( В2), ниацин (РР), фолиева киселина (В9). Една порция сурови бадеми, например, осигурява 10% от дневната ви нужда от калций и 25% – от магнезий. Като бонус приемате 60% от препоръчителното дневно количество витамин Е (антиоксидант, който предпазва артериите и неутрализира свободните радикали), както и 2 г фибри.
Това беше за ядките. Да преминем към любимият на всички шоколад.
Може ли шоколадът да е здравословна храна?
Най-после любителите на шоколада могат да въздъхнат спокойно. Оказва се, че само 25 г плътен, натурален шоколад съдържат 41 мг флаваноли – мощни антиоксиданти, които предпазват артериалните стени от натрупване на плаки и поддържат еластичността на артериите. Това са повече антиоксиданти, отколкото се срещат в чаша зелен чай, една ябълка или чаша червено вино. Тука обаче е добре да вмъкна твърдението на Парацелз, който е казал: „Всяко вещество е вредно, разликата между вредното и полезното е в дозата”. Но не се втурвайте да купите какъвто и да е било шоколад. За да е максимално полезен, трябва да изберете марка с високо съдържание на какао – най-малко 70%. Но не забравяйте, че освен здравословните антиоксиданти, шоколадът съдържа и много мазнини и захари. За да извлечете ползите без да приемате прекалено много мазнини, се ограничете до 25 г на ден.
И след като разбрахме ползите от ядките и шоколада, няма как днес да не ви предложа рецепта за най-вкусните енергийни шоколадови бонбони със сурови ядки и плодове, които са идеални за похапване между основните храненията.
Прочете етикетите на бонбоните на рафтовете в магазина, от който пазарувате. Едва ли има бонбони, които са направени единствено от сурови ядки, сушени плодове и истински шоколад, без добавени изкуствени консерванти, подобрители, оцветители и куп други примеси. Уверявам ви, че тези домашно приготвени бонбони, които по нищо не отстъпват на тези по рафтовете в магазините, са освен всичко и здравословни и в умерени количества няма да ви навредят.
Необходими продукти за 20-25 броя:
- 100 г сушени кайсии
- 50 г сурови тиквени семки
- 30 г бели или тъмни стафиди
- 1/3 чаша сурово кашу
- ¼ чаша сурови лешници или орехи
- 2-4 с.л. лимонов сок
- 50-75 г качествен натурален шоколад
- По желание: кокосови стърготини или сурови филирани бадеми за овалване
Време за приготвяне: 15-20 минути
Начин на приготвяне:
Сушените плодове и ядките се счукват или се смилат, докато станат ситни. Прибавят се 2 супени лъжици лимонов сок и се пасират отново. Получената смес се прехвърля в купа, прибавя се още лимонов сок, ако е необходимо.
Междувременно шоколадът се стопява в огнеупорна купа над вряща вода. От сместа се оформят малки топчета с големина на орех. С помощта на две вилици, топчетата се овалват в разтопения шоколад, след което се поставят върху хартия за печене или алуминиево фолио. Ако шоколадът стане много твърд и не може да се работи с него, леко се загрява. По желание, можете да оваляте топчетата в кокосови стърготини или филирани бадеми. Оставят се на хладно да стегне шоколада и са готови за дегустация! Да ви е сладко!
Ако се увият в оригинална опаковка, тези прекрасни бонбони могат да бъдат чудесен подарък! Защо да не изненадате вашите близки?!
Хранителни стойности за един бонбон:
Енергия – 42 ккал, наситени мазнини – 0,55 г, полиненаситени мазнини – 0.8 г, мононенаситени мазнини – 0.8 г, въглехидрати – 4.95 г, захар общо – 4.85 г, влакна – 0.5 г, натрий – 1.9 мг.
Източници:
- Книга „The Diabetic Cookbook” (Healthy Eating Library) by Michelle Berriedale-Johnson
- Книга „Да се справим с холестерола” Reader’s Digest, Здравни Съвети.
Вашият коментар