Фондовите борси не притежават акции. Вместо това, тя действа като пазар, където купувачите на акции се свързват с продавачите на акции. Акциите могат да бъдат търгувани на една или повече борси, примерно на Нюйоркската фондова борса (NYSE). Въпреки, че е най-вероятно да извършвате операции чрез брокер, е важно да се разбере връзката между борсите и фирмите, както и начините, чрез които изискванията на различните борси защитават инвеститорите.
Как започва всичко?
Основната функция на борсата е да допринесе за осигуряване на ликвидност. С други думи, да се даде място на продавачите да продадат своите акции.
Акциите стават достъпни на борсата след като дадено дружество се превърне в публично акционерно дружество (ПАД). Публичното акционерно дружество продава акции на първоначален набор от „публични акционери” (на първичния пазар). След като ПАД пусне акции в ръцете на „публичните акционери”, тези акции могат да бъдат продавани и закупувани на борсата (вторичния пазар).
Борсата следи потока от поръчки за всяка акция, като този поток на търсенето и предлагането определят цената на акциите. Вие имате възможността да видите ценовата графика на всяка една акция. Например, ако забележите, че „цената купува“ – „bid price” на фондовата борса е 40 долара, това означава, че някой казва, че е готов да купи акции на цена 40 долара. В същото време, ако забележите, че „продажната цена“ – „ask price” е 41 долара, това означава, че някой друг е готов да продаде акциите за 41 долара. Разликата между двете се нарича спред (bid-ask spread).
Търговата борса NYSE
Нюйоркската фондова борса е основана на воденето на търгове, което означава, че специалистите физически присъстват на борсата. Всеки един от тях „се специализира“ в определени акции, купувайки и продавайки ги в търга. Тези специалисти са под конкурентна заплаха от електронните борси, които твърдят, че са по-ефективни (това означава, че те изпълняват по-бързи сделки и реализират по-малък спред) чрез премахване на човешките посредници.
Нюйоркската фондова борса е най-голямата и най-престижната борса в света. Листването в NYSE дава на фирмите голямо доверие, защото те трябва да отговарят на първоначалните регистрационни изисквания и на годишните изисквания за поддръжка. Например, американските компании да останат в NYSE са длъжни да държат цена на всяка своя акция на над 4 долара и пазарната капитализация на компанията (брой акции умножен по цената на една) да е над 40 000 000 долара.
Освен това инвеститорите търгуващи на NYSE ползват набор от минимални защити. Сред някои от изискванията, които NYSE е приела, следните два са от особено значение:
- Компаниите трябва да получат одобрението на акционерите за всеки план за стимулиране на собствения си капитал. В миналото, фирмите са били оставени да не чакат одобрението на акционерите, ако планът за стимулиране на собствения капитал изпълнява определени критерии.Това, обаче, възпрепятства акционерите да знаят кои акции биха могли да се използват за бъдещо финансиране.
- Мнозинството от членовете на съвета на директорите трябва да бъдат независими. Въпреки това, всяка компания има свобода при определяне значението на „независим“, което причинява противоречия. Освен това, комисията за обезщетение трябва да бъде изцяло съставена от независими директори и одитния комитет трябва да включва поне едно лице, което притежава „счетоводна или финансова експертиза.“
Nasdaq – Електронната борса
Електронната борса Nasdaq понякога се нарича „основана на екран“, защото купувачите и продавачите са свързани само с компютри в телекомуникационна мрежа. Маркет-мейкърите, известни също като дилъри, „носят” собствените си акции и те са готови във всеки момент да купуват и продават акции на Nasdaq, като са задължени да обявяват bid и ask цените им.
Nasdaq има регистрационни и управленски изисквания, подобни на NYSE. Например, една акция трябва да поддържа минимална цена от 4 долара, както е и при NYSE. Ако дадена компания не поддържа тези изисквания, тя може да бъде отписана и след това включена в един от извънборсовите пазари, посочени по-долу.
Електронни съобщителни мрежи (Electronic Communication Networks – ECNs)
Електронните съобщителни мрежи са част от така наречените алтернативни системи за търговия (alternate trading system – ATS). ECNs свързват купувачите и продавачите пряко. Тъй като се дава възможност за директна връзка, ECNs заобикалят маркет мейкърите. Можете да мислите за тях като алтернативен начин за търгуване на акции, листнати в Nasdaq и вече и във все повече други борси (NYSE или чужди борси).
Има няколко иновативни и предприемачески насочени ECNs. Като цяло са добри за клиентите, защото те представляват конкурентна заплаха за традиционните борси и следователно понижават транзакционните разходи. В момента, ECNs не обслужват индивидуални инвеститори, те са най-вече в интерес на институционалните инвеститори.
Има няколко ECNs, включително INET (резултат от консолидацията на Instinet ЕМК с Island ЕМК в началото на 2004 г.) и Archipelago (една от четирите оригинални ECNs, които стартираха през 1997 г.).
Извънборсови пазари (Over-the-counter – OTC)
Извънборсовите пазари (OTC) се отнасят до други пазари, освен организираните борси, описани по-горе. В извънборсовите пазари обикновено са регистрирани малки фирми, а често (но не винаги) тези компании са „паднали“ на извънборсовия пазар, защото са били отписани от Nasdaq.
Някои частни инвеститори не закупуват извънборсови акции, поради наличието на допълнителни рискове. От друга страна, някои силни фирми търгуват на извънборсовия пазар. В действителност, силните фирми умишлено са преминали на извънборсовите пазари, за да избегнат административната тежест и скъпите такси, които съпътстват регулаторните закони за надзор, като например Законът Sarbanes-Oxley. В крайна сметка, трябва да бъдете внимателни, когато инвестирате в извънборсовите пазари ако нямате опит.
Ето два извънборсови пазара:
- Извънборсовият пазар Bulletin Board е електронна общност от маркет мейкъри. Фирми, които „изпаднат” извън Nasdaq често завършват тук. На този пазар, няма „количествени минимуми“ (няма минимални годишни продажби или активи, необходими да се посочват).
- Фирмите, които са листнати в извънборсовия пазар Pink не са длъжни да се регистрират в SEC. Ликвидността е често минимална.
Да обобщим…
За да бъде търгувана, всяка една акция трябва да е регистрирана на борсата, където купувачите и продавачите се срещат. Двете големи борси в САЩ са на NYSE и бързо развиваща се Nasdaq. Фирмите, регистрирани на една от двете борси трябва да отговарят на различни минимални изисквания и основни правила относно „независимостта“ на техните управителни съвети. Но това съвсем не са единствените легитимни борси. ECNs са сравнително нови, но със сигурност ще вземат по-голям дял от извършваите сделки в бъдеще. И накрая, извънборсовият пазар е място за опитните инвеститори, които желаят да се спекулира.
Статията е преведена от: http://www.investopedia.com/articles/basics/04/092404.asp#ixzz3lh2SZt1h
Ако желаете да се запознаете повече с раждането на фондовите борси, можете да прочетете следната статия: https://ala-bala.com/rajdaneto-na-fondovite-borsi/
Вашият коментар