Едва ли има по-вкусни палачинки от тези, приготвени с любов! От статията ще научите как да приготвите най-вкусните и здравословни палачинки, с плънка от любов, и да им се насладите без да се притеснявате, че ще натрупате излишни килограми и болести.
Палачинките са популярна и много обичана храна у нас и в целия свят. Те могат да бъдат сервирани по всяко време на деня, малки и големи, пухкави и тънки, с най-различна плънка.
Предлагам ви няколко прости съвета как да приготвите здравословни палачинки с традиционен вкус, но с по-малко калории:
Консумирането на големи количества млечни продукти може да доведе до повишаване на нивото на холестерола в кръвта. Освен това млякото съдържа казеин, един от най-често използваните млечни протеини в хранително-вкусовата промишленост, който има затруднено усвояване при много хора.
Палачинките могат да се направят и само с вода или растително масло – бадемово, оризово, соево, маково, кокосово и т.н.
Съвет: Тъй като при нагряване растителните масла губят полезните си свойства (а понякога стават направо отровни за човешкия организъм) и освобождават канцерогени, за приготвяне на палачинки най-добре е да използваме устойчиви на висока температура, растителни масла като кокосово масло или масло Гхи.
Палачинките често се консумират с различен пълнеж или топинг, така че количеството захар и сол може да бъде значително намалено или елиминирано.
За хората, пристрастени към солта, най-добрата алтернатива е сусаменото семе. Други естествени и здравословни алтернативи на солта включват подправки като куркума, кимион, кардамон, червен пипер или кайенски пипер за пикантна нотка и аромат.
Рафинираната захар стимулира растежа на гъбични (дрождеви) инфекции, които са една от причините за натрупване на токсини и излишни килограми. На фона на отслабената имунна система се проявяват алергични реакции и хормонален дисбаланс (хормони на стреса), който предизвиква нов кръг от инфекции.
Рафинираната захар можете да замените с други естествени подсладители – стевия, неподсладени фурми, сушени сини сливи, банани. Медът можете да добавите като пълнеж или топинг за готовите палачинки, тъй като той не издържа на високи температури.
Честата консумация на храни с глутен може да предизвика алергии, чувство на тежест и подуване на корема, проблеми с храносмилателната система и други. Глутенът може да бъде много опасен за хората с непоносимост към него.
Сред най-често консумирана потенциално опасна храна у нас е бялото брашно, което на практика е лишено от всички полезни свойства (фибрите и минералите се премахват заедно с най-външният слой на зърното) и съответно съдържа само бързи въглехидрати, което означава почти никакви витамини, а оттам и – излишни килограми.
Специалистите по здравословно хранене ни съветват да заменим пшеницата с алтернативни житни култури, като лимец, шпелта, овес, соя, ленено семе, нахут, ориз, елда, киноа, амарант или различни готови безглутенови смеси за всеки вкус и по всеки джоб.
Пропорциите на полезни компоненти за палачинки:
● 250 грама овесено брашно и 650 грама брашно от елда;
● 210 грама пшенични трици и 420 грама брашно от лимец;
● 300 грамa фини овесени ядки и 400 грама в ръжено или пшенично брашно.
4. Без набухватели
Тънките палачинки са получават и на минерална вода, което ни позволява да се откажем от използване на набухватели. Пухкавите палачинки с дупки се постигат чрез добавяне на бакпулвер (сода + лимонена киселина). За разнообразие във вкусовете се добавят ванилия, канела, индийско орехче, бадемова есенция, а за сгъстяване на консистенцията – ленено, сусамено и маково семе, семена чиа, амарант и други по избор.
Веднъж попаднали в кръвта ни, дрождите започват да се „хранят” с нашите витамини, микроелементи и протеини, в същото време освобождавайки токсини. Те причиняват интоксикация, недостиг на хранителни вещества в организма, а оттам и намален имунен потенциал.
5. Здравословна плънка
В повечето случаи, именно плънката прави палачинките прекалено мазни и нездравословни или обратното – хранителни и здравословни.
Най-добре е да гарнирате сладките палачинки с мус от пресни ягоди, плодове, нискомаслена извара или кисело мляко, сушени плодове, мед и да забравите за захарта, изкуствените сиропи и подсладители, битата сметана и така нататък.
Можете да си направите всякакви вкусотии от палачинки – палачинки с пресни зеленчуци, задушени или печени, с гъби, с авокадо и сирена, с плънка от сьомга, рукола и синьо сирене, както и различни сосове към тях (сос от моркови и джинджифил, доматен сос, гуакамоле). При повече желание можете да направите торта от палачинки, както и интересен руски десерт от палачинки „Дрова под снегом„.
За плънка от сирена най-добре е да се спрете на по-младите бели сирена като фета или козе сирене. Тези сирена перфектно се съчетават с билки и пресни подправки (кориандър, копър, магданоз), спанак, рукола и други.
6. „Зареждане” на храната!
Правенето на палачинки —е творчески процес и медитация!
Ако по време на приготвянето на храната мислим за проблемите в работата, за несвършените домашни дела и куп подобни неща, това неизбежно се отразява и върху храната – понякога я пресоляваме или прегаряме…. или въобще се проваляме. В резултат получаваме „празна“ храна, една храна „без душа”. Такава храна няма как да е вкусна, тъй като ние мислено не сме присъствали в процеса на приготвянето й, не сме й дали нищо, за да я направим „жива”!
Затова преди да започнете да приготвяте храна, постарайте се да се освободите от негативните мисли и емоции. Опитайте се да готвите съзнателно, потапяйки се напълно в процеса. Напълнете всяка палачинка с любовта си, заредете я с доброта на вашата душа и я направете жива!
Следват няколко рецепти за вкусни палачинки:
Постни палачинки на минерална вода
- 2 ч.ч брашно (микс от различни брашна)
- 2,5 ч.ч хладка минерална вода
- 1 к. л. хималайска сол (или щипка сусам вместо сол)
- 1 с.л. стевия или нерафинирана тръстикова кафява захар
- пречистено масло Гхи или кокосово масло
Бананови палачинки
- 2 зрели банана
- 100 г брашно (микс от различни брашна)
- ½ ч.ч. бадемово мляко
- 1/2 ч.л. погасена сода
- 1/2 ч.л. канела
- 1/4 ч.л. индийско орехче
- кокосово масло или Гхи
И още една рецепта за бананови палачинки – Бързи палачинки с банан и яйце
- 2 банана
- 2 яйца
- 1 с.л. зехтин
- 1 с.л. ленено брашно
С миксер разбиваме яйцата, добавяме намачканите банани, зехтина и брашното, като непрекъснато бъркаме до получаване на еднородна консистенция. Загряваме тигана на най-висока степен, намазваме леко със зехтин и оформяме палачинките .
Овесени палачинки
- 2 с.л. растително масло
- 2 яйца, със стайна температура
- ½ ч.ч. нискомаслено мляко
- ¼ ч.ч. пшенично брашно
- 1 ч.ч. фини овесени ядки
- 2 с.л. нерафинирана тръстикова кафява захар / стевия
- ¼ ч.л. хималайска сол;
- ¼ ч.л. сода бикарбонат.
Палачинки със сладко от малини (рецепта)
Царевични палачинки с ленено семе
- 1 яйце
- 4 ч.л. нерафинирана тръстикова кафява захар
- 1 ч.л. сода бикарбонат
- ½ ч.л. хималайска сол;
- 0,5 лит нискомаслено кисело мляко
- ½ ч.л. ябълков оцет 6%
- 1 ч.ч. пшенично брашно или друго
- 1 с.л. ленено семе, смляно
- ½ ч.ч. царевично брашно
- 3 с.л. кокосово масло или друго
- 50 г Гхи или 70 г краве масло
Вкусни палачинки с чиа
- 200 мл прясно мляко (може да замените прясното мляко с кокосово, ядково или друго),
- 80 г брашно (можете да ползвате смес от различни брашна – царевично, пълнозърнесто, брашно от лимец и други),
- 50 г пшенични или овесени трици,
- 40 г сурови семена чиа(я),
- 2 с.л. зехтин,
- 2 средни яйца
В голяма купа смесете всички сухи съставки – пресятото брашно, трици и семената чиа. В отделна купа разбийте яйцата, след което внимателно добавете млякото. Прибавете и зехтина. Към получената смес, на малки порции, добавяйте от сместа със сухите съставки. Разбъркайте с дървена лъжица до еднородна консистенция. Оставете сместа да престои около 5-6 минути, за да може семена чиа леко да набъбнат и сгъстят сместа.
Междувременно загрейте тиган с незалепващо покритие. С помощта на салфетка, потопена в малко зехтин, претрийте добре тигана. Изсипете един супен черпак от сместа за палачинките и разпределете равномерно по целия тиган. За готовността на палачинката ще разберете, когато краищата ѝ започнат леко да се отделят от тигана, това е моментът, когато трябва да обърнете палачинката от другата страна.
Палачинките на мама
- 4 яйца
- 50 мл микс от рапично и слънчогледово олио
- 500 мл краве мляко
- 1 щипка хималайска сол
- 8 с.л. овесено брашно или друго
С миксер разбийте яйцата с щипка сол. Разбивайте до пухкава консистенция около 3-5 минути. Постепенно добавете брашно, като непрекъснато бъркате сместа. Добавете млякото на тънка струя. Следва олиото. Бъркайте с дървена лъжица около 3-4 минути. Оставете сместа за палачинките да престои около 10-15 минути. Междувременно загрейте тигана, намажете го много леко с малко разтопено масло или олио, с помощта на салфетка. Печете палачинките от двете страни по 1 минута. След като направите всички палачинки, завийте ги с домакинско фолио и оставете да престоят и омекнат за 15-20 минути на стайна температура.
Бъдете здрави и щастливи!
Вашият коментар