В Индия лекуват с подправки, а не с лекарства.
Научете кои индийски подправки са мощни оръжия срещу простудни заболявания и как да извлечем максимална полза за здравето ни.
Индийските подправки са били привилегия само на богатите – знак за богатство и социален статус. За щастие, лечебните дарове на Индия са вече достъпни за всеки. Грехота е да не се възползваме от полезните свойства на тези чудодейни подправки в ежедневната битка за здравето ни.
Сред най-разпространените подправки, с доказани чудодейни лечебни свойства, са:
КУРКУМА
Куркумата е една от най-популярните противовъзпалителни подправки в Индия. Използва се с голяма популярност от народната медицина на Изтока, която й преписва много лечебни свойства. Действа като естествено обезболяващо средство, притежава противовъзпалителни, антисептични и антибактериални свойства.
Нагрейте куркума на прах в сух тиган и вдишвайте ароматната й пара. Процедурата се повтаря на всеки час или два.
Ако сте с възпалено гърло, можете да направите гаргара с куркума (2 щипки куркума, 2 щипки морска сол на чаша вода). Възпалението отминава за ден-два.
Най-добрият естествен начин да се предпазите от простудни заболявания все пак си остава укрепването на имунната система.
Как да засилим имунната си система и да не боледуваме? Тайната на индийците е – добавянето на куркума към всяко ястие, тъй като тази подправка, освен противовъзпалителните си свойства, има затоплящ ефект , следователно е незаменима подправка при настинки. Освен това куркумата подобрява храносмилането, предотвратява подуването на корема и поддържа естествената чревна микрофлора.
Тази подправка е особено препоръчителна за диетата на тези, които консумират много белтъчини.
КАРАМФИЛ
Широко приложение в Индия намира и маслото от карамфил. Използва се за инхалации за облекчаване на простудни заболявания, въпреки че при нас карамфилът е известен като болкоуспокояващо средство при зъбобол. Да си направим лекарство от него е много лесно: капваме 3-4 капки масло от карамфил във вряща вода и вдишваме парата. По същия начин може да използваме и джинджифил на прах (1 ч.л. на литър вода).
ЛЮТА ЧУШКА С МЕД
Ако не сте успели да преборите простудата на ранен етап, имате глабоболие, болки в тялото, възпалено гърло и повишена температура, опитайте се да изяждате по една-две люти чушки на ден, закусвайки ги с мед и запивайки ги с топло мляко. Това ще предпази белите ви дробове от възпаления и пречисти черния дроб от натрупаните токсини.
ДЖИНДЖИФИЛ
Болките в тялото лесно се премахват с помощта на джинджифилова вана. Малко памучно чувалче се пълни със ситно рендосан пресен джинджифил (или смлян на паста) и се подвързва към крана подаващ водата, така че струята с топлата вода да минава през „джинджифиленото” чувалче. Процедурата се прави не повече от десет минути.
Ако страдате от главоболие – нанесете малко стрит на паста джинджифил. Същата паста можете да използвате и при хрема. Може да предизвика леко парене в носа и често кихане, но не се притеснявайте, съвсем скоро дихателните ви пътища ще се прочистят.
При влажна кашлица – смесете стрит на паста джинджифил, черен пипер и натурален мед. Приема се по ½ ч.л. два пъти на ден.
Благоприятно въздействие при кашлица оказва чаят от джинджифил.
В Индия го правят по следния начин : 1 ч.л. стрит джинджифил, щипка млян карамфил, щипка канела и кардамон се заливат с вряла вода и се настояват на слаб огън за около 5-10 минути. Тъй като напитката е доста силна, повече от една порция дневно не е препоръчителна, поради вероятността от учестено сърцебиене. По желание можете да подсладите чая с мед и да прибавите резенче лимон или портокал за допълнителен вкус.
КАРКАДЕ
Без всякакви ограничения – както при започнало простудно заболяване, така и за профилактични цели – можете да пиете чай от цветя на хибискус (известен още като „каркаде“), изключително богат на витамин C.
Прави се по следния начин: към половин литър вода се прибавят 1 с.л. чай от каркаде, 1 пръчка канела (или 1 ч.л. канела на прах), 1 ч.л. джинджифил (за деца по-малко). Настоява се около 10 минути на слаб огън и се прецежда. Напитката се консумира топла, по желание подсладена с мед. Някои обичат да добавят към напитката портокалов сок – така чаят става още по-полезен.
МЕД И РАЗТОПЕНО МАСЛО
Комбинацията от мед и разтопено масло, може би, е доста странна за някои от нас, но за Индия това ефикасно средство при настинка. Индийците вярват, че именно маслото, по най-лесния начин, пренася лечебните свойства на меда в организма ни. Но той, разбира се, не трябва да бъде подложен на термична обработка, тъй като се превръща в отрова, което дава началото на много болести.
Пожелавам ви здраве – на вас и вашите близки!
Вашият коментар