В своята хилядолетна история човечеството винаги е търсило да създаде универсална рецепта за дълголетие, която да запази жизнеността и младостта за възможно най-дълъг период от време. Всички ние, в една или друга степен, се страхуваме от немощната старост и мечтаем за пълноценен дълъг живот ….е, поне до сто години. Мечтаем да запазим жизнените си сили и енергия, крепкото здраве и ясното съзнание. Възможно ли е да удължим живота си? Има ли рецепта за дълголетие?
Ако се обърнем към рецептите за дълголетие в нашето време и разберем какво мислят за тях в различните части на света, ще бъдем изненадани от това, колко различни са вижданията им по този въпрос.
Да вземем например Куба, която по всички статистически показатели, е страна на столетниците: от 11,2 милиона души около 3000 са достигнали 100- годишна възраст, а средната продължителност на живота там е – 76 години. Още по-изненадващо е това, че стандартът на живот там (в материален аспект) е доста нисък, но както се казва, щастието не е в парите….
Главното е – от сутринта да си в добро настроение. А за това, на първо място, е необходимо да се изпие чашка кафе, да се изпуши пурата и пофлиртува със симпатична мулатка. И тогава по-дългият живот ти е гарантиран. Е, ако наоколо няма мулатка – няма значение. И друга жена става. Важното е всичко това да се прави с удоволствие.
През 2006 година британските учени се опитаха да дадат научно обяснение на този кубински феномен. В рамките на няколко месеца, те изучавали живота на 100 жители на провинцията Вила Клара, но така и не успяха да открият логично (и още повече – научно) обяснение на феномена на кубинското дълголетие. Да, столетниците изобщо не употребяват алкохол, но пък за сметка на това, поглъщат неимоверни количества кафе, не изваждат пурите от устата си и при всяка възможност – флиртуват с жени.
Китай
В Китай имат своята тайна за дълголетие. В провинцията Гуанси Жуанг, отделена от останалата част на Китай с планински масив, от близо триста хиляди жители – около сто души са преминали 100-годишнината си. Тайната на дълголетието в тази област се крие в оризовото вино и супата от конопено семе, които по традиция се консумират два пъти дневно. Освен това, много жители в Китай редовно употребяват от „еликсира на живота“ – отровна змия в силен алкохолен разтвор. Жителите считат, че всяка част от нея допринася с нещо за здравето. Доказателство за това е 104-годишната Сяо Юан-Юн, която твърди, че именно този еликсир й помогнал да доживее до тази преклонна възраст.
Япония
Най-простата и в същото време най-съответстващата на медицинските канони, рецепта за дълголетие е сред жителите на Япония. Те консумират зеленчуци всеки ден, редовно правят физически упражнения, много спят и пият зелен чай, по няколко чаши на ден. Не консумират сол. Освен това, японците са много приветлив, оптимистичен и непретенциозен народ – при тях не е прието хората да се оплакват от живота.
Тибет
Рецептата за „вечна младост“ на древната тибетска медицина гласи: „Яжте много билки и малко месо. Пречиствайте организма си от вътрешната и външната мръсотия, а душата – от мрачни мисли и отрови на злото, завистта и алчността. Освободете пространство за повече любов, доброта, радост и удоволствие. Следвайте тези съвети – и ще живеете дълго, щастливо и мъдро“.
Русия
В руската митология символът на младостта са били ябълките. И разбира се – не обикновените ябълки, а „молодильные” (даващи младост) или „златни”. Във вълшебните приказки главният герой тръгва за тях на дълго пътешествие през три гори, придружено с много опасности, а след това с помощта на „златните” ябълки, успява да върне младостта на родителите си.
През 1805 руският княз Енгаличев е предложил следната рецепта против стареене:
- Всяка сутрин си казвай: «Не мрънкай!»
- Не си позволявай да бездействаш!
- Наспивай се добре и се къпи редовно!
- Отвори сърцето си! Радвай се на малките неща!
- По-често се срещай с младите хора. Не ги упреквай и не ги съди, те се държат по начина, по който ти си се държал на техните години.
- По-често се смей, но не злорадствай!
Великобритания
Интересното е, че ябълките са смятат за „чудодейно” средство за запазване на здравето и у британците. От там идва и английската поговорка, която гласи «An apple a day keeps the doctor away», преведена на български „Ябълка на ден пази доктора далеч от мен.“
Ябълките могат да удължат човешкия живот с цели 17 години, установиха учените от Института за проучване на храните в Норвич (Institute of Food Research, Norwich). Британските учени направиха изявление, че редовната консумация на ябълки удължава човешкия живот и действа подмладяващо, тонизиращо и регенериращо върху целия организъм, благодарение на полифенола, съдържащ се в тях. А за това, по колко ябълки на ден да изяждаме, за да се подмладим, от съобщението на британски учени, не стана ясно.
Гърция
Кристофър Хуфеланд (личен лекар на Шилер и Гьоте) счита, че най-голямото съвършенство в изкуството на разумния живот достигнаха древните гърци, които умеели с прости средства да постигат забележителни резултати в удължаването на продължителността на живота.
В основния си труд, той пише, че древните гърци вярвали, че най-сигурният начин за удължаване на живота е разумното използване на всичко, което ни заобикаля и в постоянното равновесие между тяло, ум и дух.
Хипократ, както и всички тогавашни философи и лекари, проповядвал умереност, чист въздух, различни видове бани, ежедневни масажи, разтривания на цялото тяло и физически активност. Най-великите от древните гърци никога не забравяли, че физическите и умствените упражнения трябва да вървят ръка за ръка. Изкуството на гимнастиката, избледняло в наши дни, бе доведено до съвършенство от гърците. То е било адаптирано към всеки темперамент, характер, състояние на ума, сърцето, волята и обстоятелствата в живота на човека; било е признавано и насърчавано преди всичко да гарантира, че вътрешните ни органи работят правилно, да са по-малко податливи на болести и дори, до някаква степен, да могат сами да се излекуват.
Херодик, древногръцки лекар, е препоръчвал на своите пациенти да се движат по-често. Колкото по-тежко е било заболяването, толкова по-настойчиво е изисквал да се движат те, за да превъзмогнат слабостта. По този начин той е успял да удължи живота на много хора.
Най-ясната представа относно запазването на човешкия живот и удължаването му чрез гимнастика ние откриваме при Плутарх. Този прочут за времето си философ е изпитал върху себе си истината на своите правила по време на дългия си живот. Своите наставления той обвързва с правила, не по-малко полезни днес, отколкото са били по негово време: „Главата си дръж на хладно, а краката на топло”, „По-добре да останеш гладен за цял ден, отколкото при най-малкото неразположение да взимаш лекарство” и „Животът на тялото е също тъй важен, както животът на душата”.
В древна Гърция, впоследствие и в Рим, старите и доказани методи за поддържане на здраве и дълголетие започнаха да излизат от употреба, първо, заради мързела и, второ, в резултат на нарастване на богатството сред някои сегменти от населението. Ограниченията в храненето и измъчването с изтощителни физически упражнения – вече беше неинтересно за тях. Ето защо, все повече и повече започнаха да прибягват към окултни и екзотични начини за удължаване на живота, например – „герокомия”, където на мъжете в напреднала възраст, губещи своите жизнени сили, им предписвали да спят между две млади жени, което способствало за тяхното укрепване и видимо оживление.
В средновековието много от постиженията на античните мислители са били забравени, и вместо да поддържат живота по естествен начин, хората започнаха да търсят тайните на дълголетието чрез магьосничество и алхимия.
Италия
Освен сложните, изискани или фантастични начини за удължаване на живота, хората са използвали прости принципи и техники, които са били по-ефективни. Пример за това е италианеца Корнаро, който до четиредесет години е живеел охолно и своеволно. Скоро след това състоянието му рязко се е влошило – периодично проявяващи се болки в стомаха, силно главоболие и сковаване на ставите. Болестта му прогресирала бързо и лекарите му съобщиха, че животът му ще трае не повече от два месеца, а лекарствата са безполезни в неговия случай, но може би, единствено строгата умереност във всичко може да го спаси. От страх той ги е послушал. Корнаро рязко намалява количеството храна и започва да води доста скромен начин на живот, стараейки се да избягва всякакво напрежение и душевно вълнение. В резултат на това, той е доживял почти 100 години.
Германия
Германците имат собствена напитка за дълголетие. Предполагам се сещате за коя напитка става въпрос? Точно така! Това е бирата. Немците вярват, че именно бирата е напитката на дълголетието. Старият жител на Германия, 111-годишният Херман Дернеман твърди, че е доживял до тази възраст благодарение на това, че всеки ден се наслаждавал на бутилка хубава бира и до 100-годишната си възраст е ходил сам до най-близкия магазин, за да си я купува.
Украйна
Украинският лекар Валери Дорофеев предлага своя подход за удължаване на човешкия живот .
Имайки предвид, че хората обикновено нямат достатъчно воля да се придържат към най-различни диети и да водят здравословен живот, той създава оздравителна система „Резерв-трейнинг”, която цели да „разкрие” резервите на нашето тяло, които могат да го направят на много по-устойчиво към вредните фактори на околната среда.
Лишаване от храна, вода, продължително стоене на студ и други методи, които разширяват човешките резерви, трябва да се прилагат много внимателно и постепенно, с позитивен настрой и без рискови експерименти над собственото си тяло. И в никакъв случай, тази програма не трябва да е мъчение заради дългия живот, а весело приключение, отговарящо на вашите вътрешни въпроси: “ Ще мога ли? „Интересно, колко по-добре ще се чувствам, ако го направя… „.
Според учените, продължителността на живота до100 години – е реален факт, отнасящ се до всеки един от нас. В историята има доста примери за това. Дори и в съвременния свят, със своя забързан начин на живот и лошата екологична среда, ще се намерят такива, които без да полагат значителни усилия, живеят достатъчно дълго.
Изследователите са убедени, че генетичната „програма” на всеки човек предполага достатъчно дълго съществуване в рамките на един век или повече. Защо обаче се получава така, че хората на седемдесет години изглеждат и се чувстват много стари, а тези, които са преминали деветдесет – са възприемани като нещо необичайно? Науката потвърждава, че човек сам съкращава живота си заради лошите навици, неправилното хранене, липсата на физическа активност и така нататък. С една дума, ние живеем малко поради факта, че просто не умеем да живеем дълго.
Как да се научим на това? Има доста рецепти за здраве и дълголетие, изготвяни и събирани през вековете. Обаче, много от нас са скептично настроени към подобни рецепти, вярвайки, че колкото им е писано да живеят, толкова и ще проживеят. Това е отчасти вярно – продължителността на живота зависи от генетична предразположеност. Но генетиката – това не е решаващ фактор за броя на годините.
Начинът ни на живот определя тези години. Затова да следваме съветите на столетниците и учените все пак е редно.
Рецептите за дълголетие са доста прости и да ги спазваш, ако имаш желание, не е никак сложно. На първо място, разбира се, е – правилното хранене. В дневният ни хранителен режим трябва да присъстват повече листни зеленчуци, зелени подправки, разнообразни плодове и зеленчуци. В допълнение, всеки ден е желателно да се консумират повече ябълки и няколко парчета/блокчета тъмен (натурален) шоколад, тъй като ябълките укрепват имунната система и имат положителен ефект върху сърцето, а шоколадът подобрява паметта и предпазва от появата на бръчки.
Много полезни за поддържане на жизнения тонус са лукът и чесъна, овесът и елдата, както и млечните продукти. Като цяло, е необходимо да сведете до минимум пушените меса, сладките изделия, мазната и пържена храна. Що се отнася до месото, винаги предпочитайте вареното месо или запечено на фурна пред пържените им варианти. Направете си „рибен ден” веднъж или два пъти седмично. Консумирайте сурови ядки, мед, сушени сини сливи, стафиди, боровинки и други. Пийте много вода и билкови чайове (от коприва, лайка, липа, бял равнец, глухарче, мента, маточина, мащерка, шипка и много други). Ако пушите – откажете цигарите!
Разбира се, правилното и умеренoто хранене не е гаранция за дълъг живот. Старостта не е немощно състояние на тялото, а преди всичко – състояние на ума и духа. Безкрайният оптимизъм, доброжелателността и способността истински да се наслаждаваме на всеки детайл, помагат да запазим младостта и здравето за дълги години. Това ни предпазва от стрес, който е неизбежен в живота на всеки човек. Стресовите състояния влияят отрицателно върху имунната система, и, следователно, значително намаляват способността на организма да се противопостави на стареенето. За това е изключително важно да се научим да се отърсваме от тягостните мисли, чувства и емоции. А вместо това – да се концентрираме само върху позитивните и изпълнени с прекрасни емоции, мигове.
Има много начини да подобрим настроението си: разходка сред великолепната природа, красива музика, хубава книга, забавен филм, гледане на футболен мач с приятели, спа процедури, шопинг с приятелки, аеробика, градинарство, рисуване – всичко, което предизвиква положителни емоции и чувства. Неизчерпаем източник на емоции са и домашните любимци.
Рецептите за здраве и дълголетие непременно включват в себе си и физическа активност – сутрешна гимнастика, продължително ходене, плуване, тичане и други. Всякакъв вид спорт е препоръчителен за всички без изключение.
И като заключение – нека да се опитаме да бъдем щастливи всеки ден и тогава щастието ще запази нашата младост и здраве за дълги години, а ефектът ще бъде на много по-добър от всякакви подмладяващи козметични средства.
Усмихвайте се и бъдете здрави!
Вашият коментар