Говори се, че в къщата, където се консумират боровинки, не е нужен лекар.
От много отдавна, лекарите и лечителите са използвали сините (черните) боровинките за лечение на всички заболявания на храносмилателната система. Жорж-Луи Леклерк дьо Бюфон, френски естествоизпитател, е лекувал успешно язвен (улцерозен) стоматит при диабетично болни със сок или отвара от боровинки.
Широко приложение синята боровинка намира и в нашата народна медицина – за лечение на възпаление на сливиците, фарингити, лечение на стомашно-чревни разстройства (диария), предпазва очите от вредни външни въздействия. Използва се като противовъзпалително, антибактериалното и антисептично средство за лечение на кожни инфекции и заболявания (предпазва клетките от преждевременно стареене и намалява бръчките), за регулиране на кръвното налягане, за облекчаване на менструални болки, за повишаване на апетита, за укрепване цялостната имунна система на организма и много други.
Плодовете на синята боровинка съдържат танини-дъбилни вещества (полимерни фенолни съединения) (до 12%), захари (до 30%), пектини, органични киселини (лимонена, ябълчената (или хидроксиянтарна), млечна, хининова, янтарна и оксалова), 0.75-1.6 мг каротин, до 60 мг аскорбинова киселина. Съдържа витамини А, Е, С, К, B1, B2, P, както и калций, желязо, мед, фосфор, калий, манган, флаваноиди и танини.
По съдържание на манган (4 мг) боровинките се класират на първо място сред плодовете. А както знаем, манганът е – съществен елемент в енергийния метаболизъм; стимулира растежа на хрущялите, костите, съединителната тъкан.
Листата на боровинката съдържат танини ( 18-20 %), захари, хидрохинон, арбутин, флавоноиди, гликозиди: миртилин (неидентичен на тези в ягодите) и неомиртилин, аскорбинова киселина (до 250 мг), органични киселини и етерично масло.
И сега, след като научихме за невероятните ползи от боровинките за здравето ни, дойде време и за рецептата, която с радост бих искала да споделя с вас.
За масленото тесто:
- 200 г брашно
- 75 г кафява тръстикова захар
- 75 г краве масло
- 1 яйце
- няколко лъжици студена вода
За крема:
- 60 г смлени сурови лешници
- 50 г пудра захар (може и без нея)
- 200 г пресни сини боровинки
- 250 г маскарпоне
За украса:
- листенца прясна мента
Време за приготвяне: 30 минути (+ 30 мин. във фризера)
Начин на приготвяне: В купа смесете брашното, маслото (леко размекнато на стайна температура) и кафявата захар. Добавете яйцето и ледената вода (1-2 лъжици). Енергично замесете масленото тесто, така че маслото да не започне да се топи. Прехвърлете тестото в подготвената форма за тарт (леко намазнена с масло или покрита с хартия за печене).
С пръсти разстелете тестото по цялата форма, надупчете го внимателно с вилица в няколко места и го поставете във фризера за 20-30 минути.
Масленият блат се пече в загрята фурна на 200С за около 25-30 минути.
Извадете блата от фурната, напръскайте го със студена вода и го покрийте с кухненска кърпа до пълното му охлаждане.
Междувременно в купа смесете смлените лешници, пудрата захар и сиренето маскарпоне. Готовата смес се разстила върху изстиналия тарт. Отгоре поръсете с измитите и подсушени пресни боровинки. По желание можете да украсите тарта с листенца прясна мента.
Вашият коментар