Готвенето — е творчески процес и медитация! Предлагам ви 8 незаменими кулинарни съвета за по-вкусни ястия и щастлив живот.
1. „Зареждайте” храната!
Ако по време на приготвянето на храната мислим за проблемите в работата, за несвършените домашни дела и куп подобни неща, това неизбежно се отразява и върху храната. В резултат получаваме „празна“ храна, една храна „без душа”. Такава храна няма как да е вкусна, тъй като ние мислено не сме присъствали в процеса на приготвянето й – не сме й дали нищо, за да я направим „жива”!
Затова преди да започнете да приготвяте храна, постарайте се да се освободите от негативните мисли и емоции. Опитайте се да готвите съзнателно, потапяйки се напълно в процеса. Опитайте се да насочвате вашите мисли към тези, за които правите всичко това – хората, които обичате.
2. Отнaсяйте се с уважение към храната
Замислете се само колко труд е вложен, за да може даден продукт да достигне до нашата трапеза. Помислете само колко много хора са допринесли за него – тези, които са го произвели, пакетирали, транспортирали, подредили по рафтовете в магазините, продали и най-накрая – приготвили за вас. Всеки един от тях е дал своето време, труд и старание.
3. Не губете контакт с храната
Различните кухненски аксесоари са прекрасни помощници в кухнята, но не трябва да превръщаме приготвянето на храна в механичен процес за сметка на духовния – чрез „комуникация” с продуктите. Вземете зеленчука – опознайте вкуса, аромата, консистенцията му. Когато сте наясно с какво си имате работа – ще ви бъде по-лесно да експериментирате по време на готвенето, а ястието със сигурност ще бъде по-вкусно, тъй като сте обърнали внимание на всяка съставка във вашето ястие!
4. Експериментирайте в кухнята
Надникнете през ключалката в кухнята на други страни! Прекрасен източник на вдъхновение за мен е – италианската кухнята. Италианската кухня е семпла, но едновременно с това наситена с множество невероятни вкусове. Например, италианците обичат да препичат хляба си на скара, поръсват го отгоре с малко зехтин и накълцани пресни подправки с чесън. Толкова елементарно и вкусно!
5. Гответе за хората, които обичате
Приготвяйте храната с любов, зареждайки я с позитивни мисли и чувства! Толкова е просто. Гответе в добро настроение, гответе с любов. Гответе за тези, които обичате – за съпруга си, детето, приятелите си, родителите, за себе си. Обичам да готвя за всички – няма по–голямо щастие от това да виждаш усмивките на любимите хора, благодарността и любовта в очите им.
6. Пробвайте храната
Ако нямате навик да опитвате храната в процеса на готвене – добре е да започнете да го правите! Колкото повече – толкова по-добре. Колко по-често ще опитвате ястието, толкова по-малко грешки ще допуснете.
7. Мислете позитивно
Когато готвите нещо за пръв път и искате да експериментирате в кухнята, от изключителна важност е да вярвате в себе си и да бъдете сигурни в това, което правите. Мислете позитивно. Дори и нещо да не се получи така както сте очаквали – помнете „по-добре да се провалиш, отколкото да не опиташ изобщо”. Същото важи и за целите от другите области на нашия живот.
8. Благодарете за храната!
Благодарете, че имате храна и днес, защото по света има милиони хора в момента, които днес не са сигурни дали ще имат такава! Благодаря!
Пожелавам ви семеен уют и топлина, кулинарни вълшебства и много любов!
Вашият коментар