Стреса ни “подарява” не само безсъние и раздразнителност, но и излишни килограми. Даже ако правилно се храним и тренираме, хроничният стрес ни пречи да свалим излишните килограми, дори е напълно възможно да ги увеличим.
Стрес, тегло и хормони
Нашето тяло винаги еднакво реагира в стресовите ситуации. Изтласкването на адреналина в тялото ни, ни кара да задействаме енергийните си резерви. По такъв начин ние получаваме сили за да се борим с възникналите опасности или да избягаме от тях.
В същото време нашият организъм генерира хормон кортизол. Който ни кара да възтановяваме енергийните си резерви, дори тогава, когато ние не сме ги изразходили (например, когато стреса ни застава на работното ни място, а работата ни не е свързана с физическа нагрузка). В стомаха ни възниква усещане за глад, понякога дори и доста силно. И само някои от нас “заяждат” стреса с моркови. По-скоро избираме сладка, солена и мазна храна. Защо? Отговорът е много лесен, тази храна кара мозъка ни да генерира хормона на удоволствието и на намаляването на напрежението.
Засиленото изхвърляне на кортизола, намалява произвеждането на хормона тестерон, който отговаря за натрупването на мускулната маса. Намаляването на тестерона в продължение на продължително време, води към намаляването на мускулната маса. Този провес, с възрастта се случва естествено в човешкия организъм, но кортизола значително го забързва. Полученият резултат е, ние губим мускулна и натрупаме мастна маса.
Кортизола кара нашето тяло да натрупва предимно – висцерална мастна тъкан. Тя е опасна с това, че се натрупва около жизнено важните органи. Това повишава риска за развитие на заболявания на сърдечно-съдовата система и диабет.
Разбира се, че ние не можем напълно да изключим вълненията от нашият живот. Но, спазвайки няколко прости правила, ние можем да вземем под контрол и хормона кортизол, и теглото ни, и цялостното ни здраве.
Съвет № 1: Повече движение
Изпитвайки стрес, направете няколко упражнения, раздвижете ръцете и краката или просто излезте на разходка. Упражненията забързват циркулацията на кръвта в тялото ни, по такъв начин, кортизола в кръвта се транспортира към бъбреците и от там, се извежда от организъма.
Изследванията показват, че 18 минути ходене, 3 пъти седмично, намаляват кортизола с около 15%.
Положителен ефект: преборваме стреса, като си подобряваме настроението с разходка и лесно отслабваме.
Съвет № 2: Не бързайте, като се храните
Под влияние на стреса, ние буквално поглъщаме храната. Подобно поведение, както показват много изследвания, води към увеличаване на обемите на нашите порции и на нашите излишни килограми.
Отдавна на всички ни е известно, че сигнала за насищането, идва от главният мозък след 10-20 минути след приема на храната.
Концентрирайте се на храната по време на ядене, за да не пропуснете този момент. Нещо още по-добро, ставайте от масата с лека празнина в стомаха. Поради тази причина, категорично е забранено храненето пред телевизора или компютъра.
Използвайте нож и вилица – това съществено ще забави процеса на храненето. Наслаждавайте се на всяка хапка, получавайте удоволствие от храната. Тогава нивото на кортизола, както и размера на вашата обичайна порция, постепенно ще се намалява. А заедно с това и обема на Вашата талия.
Съвет № 3: Кажете не на строгите диети.
Изследванията показват, че постоянното пазене на диета повишава нивото на кортизола с около 18%. Това провокира резки скокове на захарта в кръвта. В следствие на което, ставаме по-раздразнителни и още по-гладни.
И още нещо, резките колебания на нивото на гликозата в кръвта, са много вредни за мозъка. При постоянното пазене на диети, самоконтрола рано или късно ще отслабне и вашата сила на волята няма да има шансове и ще се предаде. За това, всичко трябва да се случва по естествен начин, за да няма сривове.
Съвет № 4: Не си отказвайте в удоволствието.
Нервни сте, искате да изядете нещо сладичко или солено? Позволете си тази слабост. Важното е, да се спрете на едно парченце.
Ако се познавате и сте сигурни, че няма да можете да се спрете само на едно парче, тогава просто правете по следния начин. Купувайте едни бисквити или елин мини-шоколад. Не пазете в дома си затаени сладкиши или ги слагайте във фризера. До като ще чакате сладките да се размразят или до като стигнете до магазина, разумът Ви ще успее да се върне и да се спрете, преди да сте прекалили.
Съвет № 5: Намалете кофеина.
Преминете на безкофеиново кафе. По време на стрес, кофеина увеличава нивото на кортизола. Изследванията показват, че в условията на среден стрес, употребяването на 2,5 до 3 чашки кафе на ден, увеличава нивото на кортизола с 25%. Той остава на това ниво около 3 часа.
Когато участниците на експеримента изпиваха по 6 чашки кафе на ден, кортизола в кръвта им, се е вдигал на 30% и оставал на това ниво цял ден.
Повишеният кортизол в кръвта провокира появяването на усещането за глад. За това, в стресовите ситуации е най-добре да се откажем от кафе, тъй като намаляваме риска за честа поява на празнина в стомаха.
Съвет № 6: Закусвайте здравословно.
Закуската ще ви позволи да намалите количеството на консумираната храна и калориите за деня.
Недостига на витамини и микроелементи – е още един източник на стреса за Вашият организъм. Особено, недостига на витамини от групата B, витамин C, калций и магний. За това, избирайте продукти, които да са богати с посочените по-горе, полезни вещества.
Витамина C можете да получите от пресен фреш от портокал, грейпфрут или горски ягоди. Да набавите недостига на витамина B, ще ви помогне пълнозърнестият хляб. 150-200г нискомаслен йогурт – е прекрасен източник на калция и магний. А един тост с фъстъчено масло – е чудесен източник на полезни мастни киселини, които ще ви помогнат да намалите производството на хормона на стреса.
Тук може да откриете още рецепти за здравословни закуски.
Съвет № 7: Почивка
Най-добрият метод в борбата със стреса, е дълбокият сън. За добро самочувствие, на един човек са му необходими 7-9 часа ден, в които тялото му да отпочива. В противен случай, хората стават раздразнителни и не способни да се справят с ежедневния стрес. В следствие на стреса, кортизола в кръвта се увеличава, с него се увеличава и чувството за глад. Изследванията показва, че хората, които не се наспиват, им се увеличава апетита с 23%.
Има и хубава новина, само няколко нощи дълбок сън са достатъчни за да се нормализира кортизола в кръвта, а ако наспиването ви стане регулярно явление, ще поемете пъден контрол над нервната си система и излишното си тегло.
Има още много начина за справянето със стреса, които не съм споменала. Споделих няколко от тях, които по мое мнение са най-важни, които няма да ви отнемат много усилия и няма да имате нужда от драстична промяна на Вашето ежедневие. Ще се радвам, ако и вие да споделите в коментарите Вашите техники за справяте със стреса.
Вашият коментар